Czas na survival!

Fundacja „POLEM, LASEM…” rozpoczęła realizację projektu „CZAS NA SURVIVAL!”. Dzięki nagrodzie otrzymanej w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”, zorganizowanym przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania, mogliśmy zakupić sprzęt, który umożliwi prowadzenie warsztatów.

Czym jest survival? Jedna z definicji mówi, że jest to: zespół postaw i świadomych zabiegów przygotowujących do przetrwania oraz służących przetrwaniu w przewidywanych trudnych i skrajnie trudnych sytuacjach. Podczas organizowanych przez Fundację warsztatów chcemy pokazać, że również w naszym klimacie i warunkach terenowych, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe. Chcemy prezentować przydatne zachowania, wykorzystujące wiedzę i dostępne wokół materiały. Będziemy pokazywać np. co zrobić gdy zgubimy się w lesie, jak bezpiecznie przetrwać noc, zbudować schronienie, rozpalić ognisko, zdobyć pożywienie czy oczyścić wodę.

Ze środków otrzymanych w konkursie zakupiliśmy kompasy, krzesiwa, płachtę biwakową oraz hamaki. Pierwsze szkolenie odbyło się we wtorek, 20 czerwca, nieopodal jeziora Sarcz. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance. W trakcie ponad dwugodzinnych zajęć uczniowie dowiedzieli się, że w sztuce przetrwania niezwykle ważna jest motywacja,  maksymalne zaangażowanie  oraz wiedza, umiejętności i trening. Uczestnicy mogli również zobaczyć i nauczyć się wykorzystywać sprzęt, używany w trudnych sytuacjach. Poznali również szereg sprawdzonych metod oznaczania kierunków świata i dowiedzieli się jak odpowiednio zachować się w trakcie burzy.

W trakcie warsztatów omawiano przede wszystkim zdarzenia, które mogą spotkać każdego z nas. Po części teoretycznej zorganizowano ćwiczenia, podczas których najmłodsi musieli wykonać różne zadania, np. zbudować schronienie. Był też czas na chwilę odpoczynku na nowych hamakach, które latem z powodzeniem mogą zastąpić ciężkie namioty. Kolejne warsztaty survivalowe już we wrześniu. Będą one miały charakter otwarty, dlatego będzie mógł w nich wziąć udział każdy zainteresowany, niezależnie od wieku. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie i profilu na facebooku.

MM

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.