Z „POLEM, LASEM…” po trzcianeckich lasach

Sobotni spacer z Fundacją „POLEM, LASEM…” zgromadził około 40 uczestników. Każdy mógł się przekonać, że aby ciekawie i aktywnie spędzić czas wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko od domu. Okolice Trzcianki to głównie lasy, które szczególnie o tej porze roku prezentują się pięknie.

Pogoda dopisała. Wprawdzie zabrakło słońca, ale nie można mieć wszystkiego. Miło było zobaczyć znajome twarze oraz kilku nowych miłośników leśnych wycieczek, z którymi pewnie jeszcze nie raz się spotkamy. Spacer rozpoczął się na „starej” plaży nad jeziorem Sarcz, gdzie naszą radosną drużynę przywitał Burmistrz Trzcianki – Pan Krzysztof Jaworski.

Następnie ruszyliśmy w trasę, w kierunku osady Sarcz. Na fundacyjnych wycieczkach staramy się w przystępny sposób przekazywać wiedzę turystyczno-przyrodniczą (czy nam się to udaje? – oceńcie sami). Jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem zdobywania wiedzy jest nauka poprzez zabawę. Wiemy także, że by stać się prawdziwym odkrywcą, należy doświadczać i poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami. Dzieci potrafią to najlepiej! Nieodłączny element wycieczek stanowią też zabawy ruchowe. Furorę robiła tym razem chusta animacyjna, nie zabrakło również przeciągania liny. Szaleństwu oddały się nie tylko dzieci, ale także dorośli.


Spacerując po lesie poznawaliśmy gatunki drzew, zbieraliśmy grzyby, obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, wyznaczaliśmy kierunki świata i uczyliśmy się czytać mapę. Po pokonaniu kilku kilometrów zawitaliśmy z powrotem nad trzcianeckie jezioro. Naszą bazą była stanica wędkarska „Czesiówka” (dziękujemy wędkarzom za udostępnienie tego miejsca). Po objedzeniu się kiełbaskami z ogniska nadszedł czas na konkurs dla najmłodszych. Uczniowie zaskakiwali swoją przyrodnicza wiedzą, rywalizacja była zaciekła, a kolejne dogrywki nie wyłaniały zwycięzców. Finaliści zgarnęli czołówki, kompasy, niezbędniki, książki, kubki i inne turystyczne gadżety. Nagrody otrzymali również uczestnicy, którzy przebrali się na kolorowo. Niektóre stroje to były prawdziwe dzieła sztuki!

Kiedy wydawało się, że impreza dobiega końca, okazało się, że niektórym wciąż mało. Stąd zaproponowaliśmy skoki w workach oraz kolejną rundę podrzucania najmłodszych na chuście animacyjnej. Dziękujemy wszystkim za udział. Do zobaczenia na szlaku!

Fundacja „POLEM, LASEM…”

#gnajwgaj

Wycieczkę dofinansowano ze środków Gminy Trzcianka

Dziękujemy Nadleśnictwu Trzcianka za przekazanie przewodników turystycznych i upominków dla uczestników wycieczki

Bookmark the permalink.

Comments are closed.