Jesienny spacer, klangor żurawi i… tarzanie się w liściach

W sobotni poranek 60-osobowa grupa ochotników wyruszyła z trzcianeckiej „starej ” plaży na spacer wokół jeziora Sarcz. Jesienna wycieczka była ostatnią w tym roku imprezą zorganizowaną przez Fundację „POLEM, LASEM…” w ramach zadania dofinansowanego ze środków Miasta i Gminy Trzcianka.

To jednak nie koniec, bo przed nami dłuuuga zima! Nasze polno-leśne wędrówki mają jeden prosty cel – wyciągnąć ludzi z domów: dzieci oderwać od komputerów i smartfonów, rodziców i dziadków, choć na moment, od ich obowiązków. Wszystko po to by wspólnie spędzić czas, dowiedzieć się czegoś o lokalnej przyrodzie czy historii, porozmawiać i odpocząć.  Tak też uczyniliśmy w sobotę, 20 października. Chłodny, ale słoneczny poranek nie był dla nikogo przeszkodą. „Stara” plaża nad jeziorem Sarcz szybko zapełniła się uczestnikami.

Obchodząc brzeg jeziora obserwowaliśmy łabędzie nieme i kaczki krzyżówki. W lesie przyglądaliśmy się nerwowo skaczącym po gałązkach sikorom bogatkom, kowalikom i raniuszkom. Ta nerwówka to wyścig z czasem przed zbliżającą się zimą i konkurencja w zdobywaniu pokarmu: nasion, owoców, pająków i różnych tłustych owadów. Była też lekcja z zakresu turystyki i krajoznawstwa, nad kanałem łączącym jeziora Sarcz i Logo zauważyliśmy zgryzy i nory należące do największego europejskiego gryzonia, bobra. Była jeszcze pogadanka dendrologiczna połączona z rozpoznawania gatunków drzew po liściach oraz ornitologiczna o wędrówkach ptaków, gdyż co pewien czas rozlegał się klangor lecących żurawi, na niebie nie brakowało również kluczy gęsi. Najbardziej emocjonującym punktem wycieczki zarówno dla przewodników jak i dzieci było jednak tarzanie się i wojna w liściach. Spacer zakończył się ogniskiem. Po zapełnieniu swoich brzuchów smacznymi kiełbaskami najmłodsi wzięli udział w konkursie, w którym musieli pochwalić się znajomością tematów związanych z ochroną przyrody, turystyką i krajoznawstwem.

Mamy już pomysły na następne imprezy. Widząc tak duży entuzjazm wśród uczestników, planujemy organizować kolejne wycieczki. Śledźcie naszą stronę internetową i obserwujcie nas na facebooku (www.facebook.com/polemlasem), bo już wkrótce wyruszymy na szlak. Do szybkiego zobaczenia!

Fundacja „POLEM, LASEM…”

 

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW GMINY TRZCIANKA

Bookmark the permalink.

Comments are closed.