Płociczna to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych rzek Puszczy Drawskiej. Chcąc poznać ją bliżej wybraliśmy się na wycieczkę od źródeł, a w tym odcinku naszego programu prezentujemy najciekawsze miejsca, które udało nam się odwiedzić podczas wędrówki.
Płociczna wypływa poniżej Mirosławca w okolicy wsi Jadwiżyn. Początkowo jest skanalizowana, wąska i płytka. Jej charakter zmienia się zupełnie po wpłynięciu do rozległej Puszczy Drawskiej, rzeka staje się dzika i meandruje, często wśród urwistych brzegów.
Na obszarze Drawieńskiego Parku Narodowego Płociczna jest całkowicie wyłączona z ruchu turystycznego i tylko w kilku miejscach przez dolinę przechodzą znakowane szlaki piesze lub rowerowe. Znikoma penetracja przez człowieka, cisza i spokój umożliwiają życie i rozwój wielu organizmom. Płociczna wpada do Drawy po ok. 50 km na wysokości leśnej osady Mostniki. Liczne formy ochrony przyrody, którymi Płociczna została objęta m.in.: Drawieński Park Narodowy, rezerwat przyrody “Nad Płociczną” czy obszary Natura 2000, potwierdzają unikatowe walory przyrodnicze tej rzeki. Oprócz cennej flory i fauny na uwagę zasługują również ślady dawnych mieszkańców Puszczy Drawskiej, które powoli zanikają pod bujną roślinnością. Dawne osady, cmentarze czy obiekty hydrotechniczne wybudowane na Płocicznej to elementy krajobrazu kulturowego, których historię opowiemy w tym odcinku.
Zapraszamy do oglądania!