Piąty odcinek naszego programu – zapraszamy do obejrzenia

W piątym odcinku naszego programu przedstawiamy propozycje kilku miejsc, które warto odwiedzić. Naszą wycieczkę zaczynamy w okolicach Jastrowia. Dwa kilometry od tej miejscowości znajduje się uszkodzony most kolejowy, wiszący nad Gwdą. Został on wysadzony przez wycofujące się oddziały niemieckie, w 1945 roku. Zastosowanie zbyt małej ilości materiałów wybuchowych sprawiło, że most zawiesił się na betonowych przyczółkach, a dzięki temu stał się on krajoznawczą ciekawostką północnej Wielkopolski.
Most to nie jedyny obiekt, który odwiedzamy w tym odcinku. W Okonku i Wieleniu położone są wieże Bismarcka. Są to budowle sławiące kanclerza Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Na całym świecie, wzniesiono ok. 240 takich konstrukcji. W granicach dzisiejszej Polski było ich ok. 40, z czego do dnia dzisiejszego pozostało 17. W Wielkopolsce zachowały się dwie wieże.
I jeszcze jedno ciekawe miejsce. Warto je odwiedzić właśnie teraz – w marcu! Położony w gminie Murowana Goślina rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” prezentuje się najokazalej na przedwiośniu. Został on utworzony w 1975 r. dla ochrony występującej tu masowo śnieżycy wiosennej, rośliny nielicznej w Wielkopolsce, objętej w Polsce ochroną gatunkową.Chcesz się dowiedzieć więcej? Obejrzyj piąty odcinek naszego programu!

 


PARTNERZY MEDIALNI CYKLU FILMÓW:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.