Rowerowa sobota z „POLEM, LASEM…”

Jak dobrze wykorzystać wolną sobotę? Najlepiej aktywnie i w kontakcie z przyrodą! 16 czerwca w gminie Trzcianka wiele się działo: pikniki, festyny, przegląd zespołów muzycznych… Jedną z propozycji dobrego wypoczynku była także wycieczka rowerowa do Smolarni, zorganizowana przez Fundację „POLEM, LASEM…”.

Kilkuosobowa grupa rowerzystów zebrała się o godz. 9. na Placu Pocztowym w Trzciance. Turystów powitał burmistrz Krzysztof Czarnecki. Kilka minut później uczestnicy wycieczki ruszyli w trasę. Poruszali się drogą rowerową w kierunku jeziora Logo, dalej do Stradunia i wzdłuż jeziora Straduńskiego do Smolarni. Tutaj pozostawili rowery i dalej udali się na pieszy spacer wzdłuż malowniczej rzeki Bukówki, po przygotowanej przez Nadleśnictwo Trzcianka ścieżce przyrodniczo-leśnej „Nad Bukówką”. Oprócz prowadzonych podczas spaceru przyrodniczych obserwacji, najmłodsi uczestnicy wycieczki mieli do wykonania zadanie – pomiar obwodów pni pomnikowych drzew. Niezbędna w tym celu była taśma miernicza, przydały się również: odbiornik GPS oraz przewodnik do oznaczania drzew i krzewów. Największym obwodem pnia (ok 7,5 m) może poszczycić się dąb szypułkowy „Wojtek”. Jest to jeden z najbardziej znanych pomników przyrody powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Jest również najgrubszym drzewem tego gatunku na terenie powiatu. Wiek drzewa ocenia się na około 400 lat. W dalszej części ścieżki, przy ruinach dawnego młyna w Rychliku znajduje się ogromna lipa drobnolistna, której obwód mierzy blisko 6,5m! Po nauce rozpoznawanie drzew i po powrocie do Smolarni, przyszedł czas na pieczone kiełbaski i odpoczynek pod wiatą turystyczną. Tutaj organizatorzy sprawdzili pozyskaną w trakcie spaceru wiedzę najmłodszych uczestników. W konkursie do wygrania były atrakcyjne nagrody, m.in. książki o tropieniu zwierząt i rozpoznawaniu znaków natury oraz kompasy. Pełni wrażeń rowerzyści po południu wrócili do Trzcianki.

Dziękujemy Nadleśnictwu Trzcianka za przekazanie upominków oraz udostępnienie wiaty turystycznej przy ścieżce przyrodniczo-leśnej „Nad Bukówką”. Wycieczka została dofinansowana ze środków Gminy Trzcianka.

Fundacja  „POLEM, LASEM…”

 

Więcej informacji o pomnikach przyrody gminy Trzcianka można znaleźć na stronie: www.pomniki-przyrody.info

Bookmark the permalink.

Comments are closed.