Skrzynki czekają na lokatorów

Ponad dwadzieścia wyczyszczonych i odremontowanych ptasich skrzynek lęgowych, kilka wymienionych na nowe oraz niemal trzydzieści kul tłuszczowo-nasiennych powieszonych na drzewach dla ptaków – to efekt sobotniej akcji naszej Fundacji przeprowadzonej w parku przy ulicy Grottgera w Trzciance.

Skrzynki lęgowe dla ptaków wymagają corocznego czyszczenia. Czynność ta polega na usunięciu resztek gniazd, które ulegają rozkładowi i gromadzą się w nich pasożyty (zgodnie z obowiązującym prawem gniazda ptaków i ssaków można usuwać z budek od 16 października do końca lutego). Dzięki temu ptaki w kolejnym sezonie będą mogły zasiedlić swoje domki. Skrzynki są także chętnie wykorzystywane przez ptaki w okresie zimowym, jako miejsca noclegowe i schronienia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Większość budek w trzcianeckim parku wymagała drobnych napraw, gdyż otwory wlotowe do nich zostały rozkute przez dzięcioły, w ten sposób drapieżniki mogą z łatwością splądrować lęgi sikor i innych małych dziuplaków. Aby temu zapobiec zamontowaliśmy specjalne nakładki pomniejszające wejście. Kilka budek usunięto ze względu na zły stan techniczny a w ich miejsce powieszono nowe.

W ramach akcji zimowego dokarmiania ptaków, na drzewach zawieszono kilkadziesiąt kul tłuszczowo-nasiennych. Z takiego prezentu ucieszą się szczególnie sikory, kowaliki, a także dzięcioły. Dokarmiając ptaki należy pamiętać o właściwym doborze pokarmu. Najlepsze są ziarna słonecznika i zbóż, orzechy, słonina (bez soli!) oraz kule tłuszczowo-nasienne, które można nabyć w sklepach lub wykonać samodzielnie. Nie należy podawać ptakom chleba, który powoduje choroby układu pokarmowego. Decydując się na zimowe dokarmianie musimy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu karmy, aby w najchłodniejszych miesiącach ptakom nie zabrakło pożywienia.

 

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu na facebooku

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.