Dzierżążno Wielkie – Trzcianka (żółty)

szlak-dzierzazno-trzciankaPo raz drugi ruszamy szlakiem żółtym prowadzącym z Bydgoszczy do Ostroroga (268,8 km). W styczniu 2016 roku wędrowaliśmy na odcinku między Stobnem a Trzcianką. Dziewięć miesięcy później – w październiku – pokonaliśmy trasę o długości ok. 26 km – z Dzierżążna Wielkiego do Trzcianki.

Wycieczka prowadzi głównie przez obszary leśne, co nie znaczy, że jest nużąca. Ciekawe ukształtowanie terenu i kilka malowniczych jezior to bez wątpienia atuty trasy. Niestety szlak jest bardzo słabo oznakowany (kilkukilometrowe odcinki bez znaków oraz niezgodność szlaku w terenie z trasą prezentowaną na mapach), dlatego na potrzeby opisu wyznaczyliśmy propozycję trasy, którą ten odcinek można pokonać (być może jest ona nieco inna niż ta ustalona pierwotnie przez autorów oznakowania).

Wyruszamy z przystanku PKS w Dzierżążnie Wielkim, wsi położonej w gminie Wieleń (10 km na północ od tej miejscowości). Dotarcie na miejsce startu nie jest jednak proste; na komunikację autobusową nie mamy co liczyć, więc trzeba postarać się o inny transport. Z przystanku idziemy początkowo wzdłuż głównej drogi (szosy nr 177 w kierunku Wielenia), po lewej stronie widzimy Jezioro Dzierżążno. Odbijamy w lewo (0,5 km), mijamy ostatnie zabudowania wsi i wchodzimy do lasu.

Obszar jest bardzo słabo zaludniony, przechodzimy tylko koło pojedynczych gospodarstw (uwaga na luźno biegające psy!). Po drodze przecinamy niewielką rzeczkę Dzierżążnę (2,5 km), idąc skrajem lasu widzimy zabudowania Dzierżążna Małego (6,5 km). Nasza trasa przecina ścieżki do nordic walking (www.zkwiatkanakwiatek.org), ciekawie przygotowane i… dobrze oznakowane. Warto też zwrócić uwagę na jezioro Karpie, znajdujące się ok. 120 m od naszego szlaku (9,5 km). W pobliżu znajdują się również inne, niewielkie i urokliwe śródleśne zbiorniki, jednak ich odwiedzenie wymaga zejścia ze szlaku.

Krajobraz i rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona (w okolicach występuje kilka wzniesień). Po pokonaniu 16 km trafiamy do Smolarni, niewielkiej wsi w gminie Trzcianka. Obok rozciąga się Jezioro Straduńskie (największe w okolicach Trzcianki, jego powierzchnia wynosi 97 ha). Mając chwilę czasu warto na chwilę zejść ze szlaku i odwiedzić pobliską „Ścieżkę nad Bukówką”. Idąc lasem wzdłuż jeziora dochodzimy do Stradunia (19 km), a chwilę później jesteśmy nad kolejnym jeziorem – Logo (21 km), nazywanym też Długim. Idziemy jego brzegiem, a następnie przecinamy szosę prowadzącą z Trzcianki do Wołowych Lasów. Wychodzimy na otwartą przestrzeń – idąc polną drogą docieramy do zachodniego krańca Jeziora Sarcz (23,5 km) – zbiornika, którego głębokość dochodzi do 8 m. Na plaży w Trzciance, po przeciwnej stronie jeziora, kończymy naszą wędrówkę (25,7 km). Z trzcianeckiego dworca kolejowego (oddalonego od plaży o ok. 3 km) można bez większych problemów dotrzeć m.in. do Piły lub Krzyża Wlkp.

30.10.2016 r.

 

Pobierz trasę szlaku:

plik .gpx
plik .kml

 

 

Comments are closed.