PKP Stobno – jez. Sarcz Trzcianka (żółty)

stobno-trzciankaSzlak żółty prowadzi z Bydgoszczy do Ostroroga (268,8 km). Opisywany niżej fragment tego szlaku  rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Stobnie, a kończy przy jeziorze Sarcz w Trzciance. Trasę (17,5 km) można pokonać w czasie 4-5 godzin.

Stacja kolejowa w Stobnie (położona ok. 2 km na północ od wsi o tej samej nazwie) lata świetności ma już za sobą. Bez większego problemu można tam dotrzeć pociągiem z Piły i Krzyża Wielkopolskiego. Szlak jest dość dobrze oznakowany, choć zdarzają się fragmenty, na których symboli brakuje. Trzeba też zwrócić uwagę, że w minionych latach – głównie w okolicach Stobna – trasa została nieco zmieniona. Stąd należy kierować się oznaczeniem w terenie, a nie mapami.

Początek wycieczki wiedzie przy zabudowaniach położonych wzdłuż torów. Następnie skręcamy w lewo i wchodzimy do lasu. Po chwili ponownie odbijamy w prawo przechodząc przez teren ośrodka w Stobnie. Po prawej stronie mijamy stawy hodowlane, tuż za nimi szlak (za rzeczką) skręca w prawo. Trzymając się oznakowania przechodzimy przez tory kolejowe (2,9 km). Po przejściu ok. 7 km szlaku widzimy w oddali stawy hodowlane w Łomnicy, a kilometr później wychodzimy na otwarte pola. Tak docieramy do szosy prowadzącej do Łomnicy (ok. 9,5 km). Skęcamy w prawo – tu fragment trasy (ok. 200 m) prowadzi tą szosą – następnie odbijamy w lewo, w polną drogę. Nie wchodzimy  do Łomnicy, jednak mając trochę czasu warto zejść z trasy i zobaczyć poewangelicki kościół pw. Matki Boskiej z 1837 r.

Idąc dalej polną drogą mijamy kapliczkę, po czym ponownie wchodzimy do lasu (11 km). Przechodzimy obok gospodarstwa,  a wkrótce wychodzimy na otwartą przestrzeń. Wokół rozciągają się rozległe pola, wśród których zauważamy pojedyncze zabudowania. Szlak prowadzi do lasu, w którym skręcamy w prawo (14,5 km). Po przejściu kilkuset metrów przecinamy szosę z Trzcianki do Łomnicy. Przechodzimy koło gospodarstw, cały czas wędrując lasem. Szlak kieruje nas w lewo (ok. 16 km). Dochodzimy do miejsca, w którym pojawia się również szlak zielony (prowadzący z Niekurska przez Trzciankę do Klempicza) oraz żółty szlak rowerowy. Po chwili zauważamy przed sobą szosę prowadzącą z Trzcianki w kierunku Wałcza, a za nią widać już plażę nad jeziorem Sarcz, przy której kończymy naszą wycieczkę (17,5 km).

17.01.2016

 

Pobierz trasę szlaku:

plik .gpx
plik .kml

 

Comments are closed.