Wrzeszczyna – PKP Mokrz (żółty)

wrzeszczyna-mokrzSzlak żółty prowadzący z Wrzeszczyny (gm. Wieleń) do Mokrza (gm. Wronki) o długości niespełna 20 km prawie w całości przebiega przez lasy Puszczy Noteckiej. Choć trasa pozbawiona jest większych atrakcji i może wydawać się nudna, dla miłośników przyrody jej przejście z pewnością będzie ciekawą przygodą.

Informacje o szlaku znaleźć można w kilku publikacjach. Jednak okazuje się, że w terenie szlak praktycznie nie istnieje. Na odcinku Wrzeszczyna-Mężyk nie stwierdzono ani jednego znaku, na pozostałym fragmencie symbole są rzadkością, a te istniejące są w bardzo złym stanie. Trasę jednak postanowiono odtworzyć, kierując się mapą topograficzną, na której została ona zaznaczona.

Za początek szlaku przyjęto skrzyżowanie drogi nr 181 (Czarnków-Wieleń) z ulicą Dworcową we Wrzeszczynie. Do wsi można dotrzeć autobusem z Wielenia lub Czarnkowa. Przez pierwsze kilkaset metrów wędrujemy przez Wrzeszczynę, wymienioną wyżej ulicą. Odbijamy w prawo i po około kilometrze wchodzimy do lasu. Jest to teren objęty ochroną jako obszar Natura 2000 „Puszcza Notecka”, przez który będziemy wędrować aż do końca wycieczki. Po przejściu 5,5 km docieramy do szerokiej drogi prowadzącej z Roska do Mężyka. Tędy przebiega również zielony szlak rowerowy. Docieramy we wsi Mężyk (8 km), na zachód od której wyznaczono obszar Natura 2000 „Dolina Miały”.

Mężyk jest miejscowością typowo wypoczynkową. W ostatnich latach powstało tu wiele domków letniskowych. Po lewej stronie mijamy Jezioro Górne. Idąc dalej przez wieś mijamy kapliczkę, chwilę później kolejną – drewnianą – przy której opuszczamy Mężyk – odbijamy w prawo i idziemy w kierunku lasu polną drogą. Znów możemy podziwiać lasy Puszczy Noteckiej. Po przejściu ok. 15 km docieramy Rzecina – nazywanego podobno nie bez przyczyny „Wioską grzybową”. Przypominają o tym tablica informacyjna i ławka z wyrzeźbionymi grzybami. Tuż obok wsi rozciągają się „Torfowiska Rzecińskie” – kolejny obszar Natura 2000 na naszej trasie. Na skrzyżowaniu kierujemy się prosto, przy rozwidleniu dróg (przy kapliczce) odbijamy w prawo. Po minięciu ostatniego zabudowania ponownie skręcamy w prawo – do lasu. Po pokonaniu kolejnych kilometrów przecinamy drogę nr 149 (18,5 km). Mijamy zabudowania i docieramy do celu – stacji kolejowej w Mokrzu (19,2 km). Latem i jesienią spotkać tu można wielu grzybiarzy, Mokrz bowiem – podobnie jak pobliskie Miały – jest dogodnym punktem początkowym udanego grzybobrania. Pociągi kursują tu dość często, więc można bez większego problemu można dotrzeć stąd np. do Krzyża Wielkopolskiego lub Poznania.

6.01.2016

7.01.2016 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do Oddziału PTTK w Szamotułach o plany dotyczące odnowienia oznakowania szlaku Wrzeszczyna – Mokrz. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

Pobierz trasę szlaku:

plik .gpx
plik .kml

 

Comments are closed.