Wiosenna wycieczka z Fundacją „POLEM, LASEM…”

Jak nazywa się ptak, który chodzi po pniach drzew głową w dół? Jak wygląda buk, dąb i dlaczego brzoza ma białą korę? Dlaczego ptaki śpiewają i są tak pięknie ubarwione? Jak odróżnić ropuchę od żaby? Na te i wiele innych pytań odpowiedź otrzymali uczestnicy pieszej wycieczki po okolicach Trzcianki, zorganizowanej przez Fundację „POLEM, LASEM…”.

„W poszukiwaniu wiosny” – z takim zamierzeniem, 25 marca, na plaży przy jeziorze Sarcz w Trzciance, zebrała się około dwudziestoosobowa grupa dzieci z rodzicami i opiekunami. Piechurzy, uzbrojeni w lornetki, aparaty i przewodniki do rozpoznawania roślin i zwierząt, z dużym zainteresowaniem ruszyli do lasu. Szlak prowadził pomiędzy zabudowaniami leśnej osady Sarcz, wzdłuż Niekurskiej Strugi i nad jeziorem Okunie. Po drodze uczestnicy zaobserwowali m. in. kowalika, ziębę, gila oraz parę żurawi, jednak największe wrażenie sprawił krążący nad głowami orzeł bielik, który gniazduje niedaleko Trzcianki. Na nasłonecznionym skraju lasu, młodzi poszukiwacze mogli przyjrzeć się kwitnącym przebiśniegom i świeżym pąkom drzew i krzewów. W wijącej się wśród łęgów Niekurskiej Strudze poznali budzące się do życia wodne zwierzęta, m.in. nartnika, ropuchę szarą i przekonali się, że chodzące po dnie „patyczki” to tak naprawdę larwy chruścików, ukryte w domkach zbudowanych z fragmentów roślin i ziarenek piasku. Podsumowując, wiosna dała się odszukać!

 

Po około sześciokilometrowym marszu, uczestnicy dotarli na „starą” plażę, gdzie posilając się kiełbaskami z ogniska, dzielili się wrażeniami z wycieczki. Aktywni uczestnicy wycieczki otrzymali nagrody i upominki.

Mateusz Gutowski

 

Dziękujemy Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oraz dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego za przekazanie nagród i upominków dla uczestników wycieczki.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.