W karmniku, ustawionym przez Fundację „Polem, lasem…” w Parku Ryb Słodkowodnych, na ptaki czeka słonecznik i orzeszki, a na pobliskich drzewach zawieszone zostały kule tłuszczowe. Nadeszły mrozy. Jak co roku pojawia się wiele pytań dotyczących dokarmiania ptaków. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami, bo zimowe pomaganie tym zwierzętom to, wbrew ogólnemu przekonaniu, bardzo odpowiedzialne zdanie.
Po pierwsze – nie szkodzić!
Trzeba wiedzieć nie tylko czym dokarmiać ptaki, ale także kiedy. Nie wolno tego robić wiosną, latem i jesienią – wtedy naturalnego pokarmu jest w bród. Kiedy zatem powinniśmy rozpocząć, a kiedy zakończyć zimową akcję dokarmiania? Nie można oczywiście wskazać dokładnych terminów. Podczas łagodnych zim, nasza pomoc może okazać się zbędna. Dlatego pomagajmy ptakom tylko w okresie dużych mrozów i opadów śniegu, kiedy będą one miały problem ze znalezieniem pożywienia. Rozpoczynając dokarmianie musimy pamiętać, że ptaki łatwo przyzwyczajają się do miejsc, w którym znajdują jedzenie. Gdy podczas długotrwałych mrozów o nich zapomnimy, mogą nawet zginąć z głodu, oczekując na posiłek.
Czym dokarmiać ptaki?
Chleb jest dla ptaków szkodliwy – nie posiada wartości odżywczych, jest ciężkostrawny i zawiera sól, która prowadzi do odwodnienia, groźnych chorób układu pokarmowego i śmierci ptaków. Nieodpowiednie dla ptaków są też resztki z naszych stołów czy zepsuta karma. Najlepiej wysypać w karmniku ziarna słonecznika, zbóż, nasiona. Taki pokarm sprawi, że w karmniku pojawią się np. sikory, dzwońce, wróble, kowaliki czy grubodzioby. Inne gatunki (m.in. kosy) ucieszą się z owoców (np. jabłek). Właściwym pokarmem będzie również słonina (niesolona!), która z pewnością przyciągnie do karmnika sikory, a niekiedy też dzięcioły. Można również zakupić lub samodzielnie przygotować kule tłuszczowe. Gotowe przepisy można bez problemu znaleźć w internecie.
Gdzie ustawić karmnik?
W jakim miejscu należy ulokować ptasią stołówkę? To zależy od naszych możliwości. Niekiedy mamy do dyspozycji tylko parapet okienny lub balkon. Będąc posiadaczem ogrodu nie ustawiajmy karmnika w okolicy krzewów, w których mogą zaczaić się koty i inne drapieżniki. Unikajmy też dużych oszklonych powierzchni (np. tarasów), o które ptaki często się rozbijają. Karmnik powinien chronić nasiona przed namakaniem, czyli posiadać odpowiedniej wielkości daszek. W ptasiej stołówce trzeba też zachować czystość. Psująca się karma może zwierzętom poważnie zaszkodzić.
Dokarmianie ptaków
wodnych
Ptaki wodne dokarmiajmy tylko podczas mroźnych zim, kiedy zbiorniki wodne
zamarzają, a ptaki nie mają możliwości zdobycia naturalnego pokarmu –
roślinności podwodnej. Unikajmy chleba! Dla kaczek i łabędzi właściwe będą gotowane
i drobno pokrojone warzywa (bez soli!). Można wysypać ziarna zbóż i innych
roślin takich jak: słonecznik czy kukurydza, a także płatki owsiane, gotowaną
kaszę i specjalny granulat dla ptaków wodnych. Należy podawać taką ilość
pożywienia, która będzie na bieżąco zjadana. Nie wolno wrzucać pokarmu do wody!
Dlaczego łabędzie nie odlatują na zimę?
Powszechnie spotykany w Polsce łabędź niemy to ptak wędrowny, od kilkudziesięciu lat przebywający u nas przez cały rok. Na jego osiadły tryb życia wpłynęły nie tylko łagodne zimy, ale przede wszystkim dokarmianie przez człowieka. Ptaki przyzwyczajają się do łatwo dostępnego pokarmu i koncentrują się np. przy plażach. Zimą, kiedy zapominamy o regularnym dokarmianiu, zaczyna brakować im pożywienia, stąd często są skazane na śmierć poprzez zamarznięcie. Nie ulegajmy „żebrzącym” o pokarm łabędziom – ich zachowanie spowodowane jest nie brakiem naturalnego pokarmu, a przyzwyczajeniem do darmowego posiłku.
Fundacja „Polem, lasem…”
AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW W PARKU RYB SŁODKOWODNYCH PROWADZONA JEST POD PATRONATEM GMINY TRZCIANKA, DZIĘKI DOFINANSOWANIU NADLEŚNICTWA TRZCIANKA