Wędrówka po okolicach Goraja

W miniony czwartek odbyła się wycieczka autokarowa organizowana przez Fundację „POLEM, LASEM…”.  Głównym punktem programu był spacer po porośniętych lasami wzgórzach morenowych, niedaleko Czarnkowa. Teren ten, nie bez przyczyny nazywany jest „Szwajcarią Czarnkowską”.

W wycieczce wzięło udział ponad 50 osób, przede wszystkim uczniów szkół z miasta i gminy Trzcianka. Autokar przywiózł uczestników pod zamek w Goraju. Impreza rozpoczęła się więc od zwiedzania budynku. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali monumentalny, neorenesansowy zamek oraz poznali jego historię. Jego budowa zakończyła się w latach 1910-1911. Zamek był siedzibą rodziny Hochbergów, a obecnie mieści się w nim internat zespołu szkół leśnych. Uczestnicy wycieczki wysłuchali też gry na rogu myśliwskim, w wykonaniu ucznia szkoły leśnej. Wokół zamku mogli zobaczyć kilkanaście buków będących pomnikami przyrody, z których najgrubszy ma ponad 5 m odwodu!

Następnie przyszedł czas na kilkukilometrowy spacer po okolicach. Trasa wycieczki prowadziła po morenie czarnkowskiej, gdzie każdy mógł się na chwilę poczuć jak w górach. Wokół roztaczały się malownicze krajobrazy. Dominowały bukowe lasy, zupełnie inne niż w  pozostałej części Puszczy Noteckiej. Uczestnicy spaceru odwiedzili grób hrabiego Hochberga, a w czasie wędrówki wysłuchali kilku pogadanek. Uczniowie dowiedzieli się np. czym są szlaki turystyczne oraz w jaki sposób są znakowane, dlaczego ptaki odlatują od nas na zimę, a także gdzie spotkać można sowy.

Uczestnicy kilkugodzinnej wycieczki odwiedzili też znajdującą się niedaleko zamku zagrodę dzików, gdzie mogli się z bliska przyjrzeć życiu tych ciekawych zwierząt. Największe zainteresowanie wzbudziły warchlaki, przyprowadzone pod ogrodzenie zagrody przez dorosłe osobniki. Zwieńczeniem imprezy był konkurs wiedzy turystyczno-przyrodniczej. Wzięło w nim udział 8 osób, wszyscy otrzymali nagrody, np. książki, mapy i drobne upominki. Kolejna wycieczka z Fundacją „POLEM, LASEM…” już w październiku!

Marek Maluśkiewicz
Filip Solarek

 

Więcej zdjęć znajdziesz na facebooku.

 

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW GMINY TRZCIANKA

Bookmark the permalink.

Comments are closed.