Zimowa wycieczka wokół jeziora Sarcz [relacja, foto, film]

W mroźny, sobotni poranek, na „starej” plaży nad trzcianeckim jeziorem Sarcz, zebrała się kilkunastoosobowa grupa ochotników. Wszyscy razem wyruszyli na krótką wycieczkę prowadzącą wokół jeziora.  Była to pierwsza taka wyprawa zorganizowana przez Fundację  „POLEM, LASEM…”.

Długość trasy wyniosła ok. 5 kilometrów. W trakcie przemarszu odbywały się pogadanki, podczas których uczestnicy mogli usłyszeć np. o tym, co warto zabrać do plecaka na wędrówkę, jak posługiwać się mapą i kompasem oraz na czym polega marsz na azymut. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Zorganizowano również konkurs – ochotnicy odpowiadali na pytania dotyczące orientacji w terenie i wiedzy o przyrodzie, a za poprawne odpowiedzi otrzymywali punkty. Mimo zimowej aury, w trakcie wycieczki, prowadzono obserwacje przyrodnicze. Udało się stwierdzić bobrowe zgryzy, widziano wiele gatunków ptaków, w tym jemiołuszki, gile i zimorodka.

Więcej zdjęć znajdziesz na facebooku.

Przed godziną 13.00 uczestnicy wycieczki zakończyli marsz i dotarli na miejsce startu. Nie był to jednak koniec. Wszyscy mogli się ogrzać przy ognisku oraz upiec kiełbaski. Na zakończenie podsumowano konkurs, a zwycięzcom wręczono nagrody – upominki ufundowane m.in. przez: Starostwo Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego, Urząd Gminy Trzcianka, Nadleśnictwo Trzcianka, PTOP „Salamandra”, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.  Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy pragną podziękować również wszystkim uczestnikom za udział. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance nie wystraszyła się kilkustopniowego mrozu i stawiła na miejsce startu. Entuzjazm i zaangażowanie dzieci w trakcie wycieczki potwierdziły potrzebę organizacji tego typu wydarzeń. Fundacja już teraz myśli o realizacji kolejnych imprez. Informacje o nich i innych działaniach organizacji można znaleźć na stronie internetowej Fundacji oraz na profilu na facebooku.

Mateusz Gutowski
Fundacja „POLEM, LASEM…”

Bookmark the permalink.

Comments are closed.