Kolejne warsztaty survivalowe za nami [+FILM]

Jak wyznaczać kierunki świata, jak właściwie rozpalić ognisko, co warto ze sobą zabrać w teren? Co zrobić gdy w lesie złapie nas burza? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatów survivalowych, które obyły się w minioną sobotę nad jeziorem Sarcz w Trzciance.

Projekt „CZAS NA SURVIVAL!” nabiera tempa. To już drugie warsztaty, które odbyły się w ramach konkursu „Aktywni mieszkańcy”, zorganizowanego przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania. Z otrzymanej w konkursie nagrody zakupiono m.in.: kompasy, krzesiwa i hamaki, które wykorzystywane są podczas warsztatów. W ostatnich zajęciach wzięło udział ponad 20 uczestników, głównie dzieci i młodzież. Na początku mogli oni usłyszeć czym jest survival, krótko omówiono też ważne procedury, które mają zastosowanie w sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy uczyli się oznaczać kierunki świata za pomocą kompasu i obserwacji otoczenia. Zaprezentowano też sprzęt przydatny w terenie. Jednak, co wielokrotnie podkreślano, to nie wyposażenie jest najważniejsze, a posiadane wiedza i doświadczenie, a także umiejętność improwizacji, obserwacji i wykorzystywania naturalnych elementów otoczenia.

Warsztaty miały charakter przede wszystkim praktyczny. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. rozpalić ognisko z użyciem krzesiwa. Obsługa przedmiotu nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać, że większość osób po raz pierwszy trzymała taki przyrząd w rękach. Początkowo – w ramach rozgrzewki – jako podpałkę wykorzystano chusteczki higieniczne i płatki kosmetyczne, które bez problemów łapią iskrę. Następnie uczestnicy warsztatów musieli przygotować podpałkę z naturalnych, dostępnych w lesie materiałów, najlepiej takich, które zadziałają nawet w trudnych warunkach pogodowych (silne opady, wilgoć, wiatr). W takich sytuacjach dobrze sprawdza się kora brzozowa. Zadań i prezentowanych ciekawostek było znacznie więcej. Impreza zakończyła się wspólnymi obserwacjami ptaków nad brzegiem trzcianeckiego jeziora. Kolejne warsztaty już w październiku.

FUNDACJA „POLEM, LASEM…”

Więcej zdjęć na naszym profilmu na facebooku: www.facebook.com/polemlasem

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.